-
środa, 11, grudzień 2019 18:14
Główne przyczyny upadków osób, to zły stan nawierzchni podwórzy i ciągów komunikacyjnych, używanie nieodpowiedniego obuwia oraz brak odpowiednich przejść i dojść między budynkami. Kilka razy dziennie można pokonywać te same ścieżki a jednak wskutek zaabsorbowania pracą, nie dostrzega się występujących zagrożeń.
W sytuacji zaskoczenia nie pamięta się o tym, że ciąg komunikacyjny jest np. oblodzony. Występowanie opadów śniegu, gołoledzi, szadzi lub szronu może też powodować istotne zagrożenia dla osób pracujących na otwartej przestrzeni. Aby zapobiec upadkom w gospodarstwie rolnym, należy wyrównać powierzchnię podwórzy, uporządkować, wyrównać i utwardzić ciągi komunikacyjne, a także przygotować piasek i sól do posypywania oblodzonych powierzchni.
Ważne jest też wyposażenie się w ocieplane buty robocze, dobrze przylegające do kostki z usztywnionymi i wzmocnionymi noskami, z podeszwą antypoślizgową i protektorowaną. W okresie jesienno-zimowym dobrze jest również dokonać przeglądu i konserwacji używanych maszyn i urządzeń. Konserwację wszystkich maszyn powinno zacząć się od dokładnego oczyszczania sprzętu z gleby i innych zanieczyszczeń zalegających na ich konstrukcji i podzespołach roboczych.
Sprzęt w okresie zimowym powinien być przechowywany na utwardzonej nawierzchni, najlepiej pod zadaszeniem. Ważne jest dokonanie przeglądu instalacji elektrycznej. Trzeba zlikwidować wszystkie przewody i przedłużacze leżące na gruncie. Należy zadbać o odpowiednie oświetlenie, wymienić uszkodzone żarówki, dokonać przeglądu gniazd i wtyków przedłużaczy, a zepsute wymienić na sprawne.
Trzeba również pamiętać o zabezpieczeniu studzienek i szamb pokrywami oraz barierami ochronnymi. Pamiętajmy, że przestrzegając zasad bezpieczeństwa, dbamy nie tylko o swoje bezpieczeństwo, ale również swoich bliskich pracujących w gospodarstwie.
Materiały źródłowe: broszury i materiały prewencyjne KRUS
Opracowała: Danuta Rydz Samodzielny Inspektor PT KRUS w Legnicy