czwartek, 18 lipiec 2024 YouTUBE Gmina Męcinka Facebook Gmina Męcinka Fundusze Europejskie Wymiana pieców w Gminie Męcinka

              Święto plonów rozpoczęła uroczysta msza święta sprawowana w kościele p.w. św. Józefa, po zakończeniu której zgromadzona w świątyni społeczność lokalna oraz zaproszeni goście w korowodzie udali się do centrum wsi.

 

 

Image

 

 

      Wśród zaproszonych gości byli p. Elżbieta Witek Posłanka na Sejm  RP, p. Stanisław Laskowski starosta jaworski, p. Michał Lenkiewicz zastepca starosty, p. Artur Urbański  burmistrz Jawora , p. Zbigniew Przychodzeń wójt gminy wraz z żoną, p. Zygmunt Melner członek Zarządu Powiatu Jaworskiego i sekretarz gminy,  p. Józef Święcicki członek Zarządu Powiatu Jaworskiego i skarbnik gminy z żoną, p. Zbigniew Zdebiak dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych w Jaworze, p. Przemysław Podsiedlik, p. Stanisław Prędkiewicz przewodniczący rady oraz radni gminy Męcinka.

 

 

Image  

 Image

 

 

       Ceremoniom dożynkowym przewodniczyli Starosta dożynkowy Tadeusz Stadnik oraz Starościna Magdalena Plecety, którzy wręczyli bochen chleba Gospodarzowi dożynek Januszowi Hołyńskiemu, a także pani poseł oraz wójtowi gminy.

       Na dożynki gminne do Małuszowa przybyli przedstawiciele sołectw z Przybyłowic, Pomocnego, Kondratowa i Piotrowic wraz ze swoimi dziełami, które wzięły udział w konkursie wieńców. Obradom jury przewodniczyła p. Elżbieta Witek. I miejsce zajął plon z Przybyłowic, II miejsce wieniec z Pomocnego, natomiast na III pozycji uklasował się wieniec z Małuszowa.

       Obchody uświetniał zespół „Gosposia” z Wiadrowa oraz „Perła” z Przybyłowic. Na szczególne wyróżnienie zasługują także dzieci z Małuszowa, które zaprezentowały się na świątecznej scenie.

       Przedsięwziecie współfinansowane zostało ze źródeł Unii Europejskiej w ramach SPO "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnosciowego oraz rozwój obszarów wiejskich"-Działanie 2.7 "Pilotarzowy Program Leader +" Schemat II, w ramach projektu realizowanego przez Stowarzyszenie Kaczawskie.

       Organizatorami dożynek gminnych w Małuszowie była p. Małgorzata Czaja sołtyska wsi wraz z radą sołecką oraz p. Janusz Hołyński radny, którym p. Zbigniew Przychodzeń wójt gminy składa serdeczne podziekowania za włożony trud w przygotowanie tego wspaniałego przedsięwzięcia.

 

Image 

Image

Image 

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

 

 

„Obrzęd dożynek prawdopodobnie pierwotnie związany był z kultem roślin i drzew, potem z pierwotnym rolnictwem. Wraz z rozwojem gospodarki folwarczno-dworskiej w XVI wieku dożynki zagościły na dworach majątków ziemskich. Urządzano je dla służby folwarcznej i pracowników najemnych w nagrodę za wykonaną pracę przy żniwach i zebrane plony.

          U schyłku XIX wieku, wzorem dożynek dworskich, zaczęto urządzać dożynki chłopskie. Bogaci gospodarze wyprawiali je dla swych domowników, rodziny, parobków i najemników. W okresie międzywojennym zaczęto organizować dożynki gminne, powiatowe i parafialne. Dożynki w tamtych czasach były manifestacją odrębności chłopskiej i dumy z przynależności do rolniczego stanu. Towarzyszyły im wystawy rolnicze, festyny oraz występy zespołów ludowych.  

        Po II wojnie światowej gospodarzami dożynek byli zwykle przedstawiciele władz administracyjnych i miały charakter polityczny. Jednakże elementy tradycyjne takie jak np. uroczyste pochody z wieńcami i pieśni zachowywano.”

Źródło: Barbara Ogrodowska, „Polskie obrzędy i zwyczaje doroczne”, Warszawa 2004

 

 

 

 

        Obecnie dożynki  mają charakter zarówno religijny, jak i ludowy, a gminne dożynki w Małuszowie były tego wspaniałym przykładem.

Image 

Image

Image 

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

protal epuap gov pl - Załatw sprawę przez internet
Inicjatywa obywatel.gov.pl
niewerbalna
PUP w Jaworze

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. - link
Regionalny System Ostrzegania RSO
System Informacji Przestrzennej
 
Budowlane ABC Poradnik
mikroporady
Link - INTERNET.GOV.PL

EFS Żłobek w Męcince

park chelmy
pz szlak
lgd partnerstwokaczawskie