piątek, 19 lipiec 2024 YouTUBE Gmina Męcinka Facebook Gmina Męcinka Fundusze Europejskie Wymiana pieców w Gminie Męcinka

mecinka_szkola  Wszyscy wytwarzamy odpady i wszyscy wspólnie musimy dążyć do właściwego z nimi postępowania. Jak wynika z badań, 80 procent odpadów w naszych pojemnikach to cenne surowce, które można przetworzyć. Od stycznia 2012 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o utrzymaniu porządku i czystości w gminach zmieniająca od podstaw system zagospodarowania odpadów.

Od 2013 roku mieszkańcy będą korzystali z prostego sytemu , który ma zapewnić większy porządek, lepszą segregację i mniejsze zaśmiecenie środowiska. Obecnie na Dolnym Śląsku trwa Kampania informacyjno – edukacyjna „Śmiecenie odpada”, realizowana przez konsorcjum, którego liderem jest Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej. W jego skład wchodzą Fundacja EkoRozwoju oraz Fundacja Ekologiczna „Zielona Akcja” z Legnicy. Celem kampanii jest przedstawienie w prosty i ciekawy sposób  informacji związanych z wejściem nowej ustawy o gospodarce odpadami.

wwwlogo

W kampanię zaangażowało się Towarzystwo Miłośników Piotrowic. Stowarzyszenie w ramach projektu „Zapamiętaj! Nie śmiecimy! Z odpadami sobie radzimy!” przeprowadziło na terenie Gminy Męcinka wiele działań związanych z nową ustawą odpadową. Można powiedzieć, że lokalny festiwal recyklingu trwał ponad miesiąc, obejmując szereg zaplanowanych działań. We wrześniu stowarzyszenie zorganizowało festyn Święto Pieczonego Ziemniaka połączony z festiwalem recyklingu, podczas którego przeprowadzono konkursy ekologiczne, zachęcano do segregacji odpadów, wyświetlano filmy promujące recykling i przekazano informacje dot. nowej ustawy odpadowej. Organizatorzy zastosowali również tzw. zielone standardy. Ponadto od 20 września do 20 października w Zespole Szkół im. Mikołaja Kopernika w Męcince trwał konkurs „Chronimy środowisko – zbieramy surowce wtórne”, podczas którego uczniowie zbierali makulaturę, puszki aluminiowe, zużyte tonery, kartridże, stare telefony komórkowe i segregowali inne odpady do odpowiednich pojemników. We współpracy z nauczycielami przeprowadzono z poszczególnymi klasami lekcje nt. segregacji odpadów. Towarzystwo Miłośników Piotrowic uczestniczyło w zebraniach wiejskich w poszczególnych miejscowościach gminy Męcinka, przedstawiając założenia nowej ustawy odpadowej. Podczas przeprowadzanych działań mieszkańcy otrzymali ulotki informacyjne nt. nowej ustawy odpadowej i Kampanii „Śmiecenie odpada”. Podsumowaniem działań było wykonanie nasadzeń drzew i krzewów, jako trwałego elementu przypominającego o kampanii, konieczności segregacji odpadów i dbania o otaczające środowisko. Poniżej przedstawiamy kilka informacji dotyczących nowej ustawy odpadowej.

Co czeka każdego z nas?

* Nie będziemy musieli poszukiwać najatrakcyjniejszej oferty wywozu odpadów oraz podpisywać umów z przedsiębiorcami odbierającymi odpady. Będzie to obowiązkiem gminy, która zawrze umowę z wyłonioną w drodze przetargu  firmą.

* Będziemy uiszczać do gminy ujednoliconą, stałą, wyznaczoną w drodze uchwały stawkę za odbiór odpadów. Dla osób, które będą zbierać odpady selektywnie, tj. sortować osobno papier, plastik, szkło, opakowania wielomateriałowe  i odpady ulegające biodegradacji opłata ta będzie niższa.

* W celu naliczenia opłaty każdy właściciel nieruchomości w I połowie 2013r. złoży do gminy deklarację, która będzie podstawą do naliczenia opłaty ponoszonej przez mieszkańców nieruchomości. Mieszkańcy zostaną poinformowani o zasadach wypełnienia i miejscu złożenia deklaracji.

* Każda osoba posiadająca dotychczas samodzielną umowę z firmą wywozową powinna pamiętać o wypowiedzeniu tej umowy z dniem 1 lipca 2013r.

* Za usługi wywozu odpadów realizowane przez firmę wybraną przez gminę, mieszkańcy będą płacić stałą opłatę tzw. podatek śmieciowy. Termin, częstotliwość i tryb uiszczania opłaty określi Rada Gminy (określi też wzór deklaracji o wysokości stałej opłaty, którą składa właściciel nieruchomości, przy czym wzór powinien zawierać objaśnienia dotyczące sposobu jej wypełnienia oraz pouczenie, że deklaracja stanowi podstawę do tytułu wykonawczego).

* Rada Gminy ustali stawkę opłaty za pojemnik o określonej pojemności, uwzględniając: liczbę mieszkańców zamieszkujących gminę, ilość wytwarzanych na terenie gminy odpadów komunalnych, koszty funkcjonowania systemu gospodarowania odpadami, przypadki nieregularnego wytwarzania odpadów komunalnych.

Jakich korzyści możemy się spodziewać?

* Zwolnienie z konieczności podpisywania umowy z przedsiębiorcami wywożącymi odpady - zrobi to za nas gmina.

* Wprowadzenie opłaty z jednolitą, wyznaczoną w drodze uchwały, ryczałtową stawką i objęcie nią wszystkich właścicieli nieruchomości.

* Gmina zorganizuje bardziej skuteczny system selektywnej zbiórki odpadów i zapewni punkty zbiórki odpadów problemowych.

* Dzięki temu zmniejszy się ilość odpadów wyrzucanych „ na dziko” i zniknie  powód do spalania odpadów w piecach domowych.

Obowiązki gminy:

* Wg nowego prawa odpadowego gmina jest zobowiązana do zorganizowania odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, na których zamieszkują mieszkańcy. Może też, w drodze uchwały, postanowić o odbieraniu odpadów komunalnych także od właścicieli nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy.

* Gmina będzie miała obowiązek zapewnić właściwe, ekologiczne zagospodarowanie odebranych od mieszkańców odpadów oraz umożliwić selektywne zbieranie odpadów (np. ułatwić dostęp do pojemników do selektywnej zbiorki, ustawić większą ilość pojemników, itp.).

* To gmina zorganizuje punkty selektywnego zbierania odpadów dając możliwość nieodpłatnego pozbycia się np. starego sprzętu elektrycznego i elektronicznego, niepotrzebnych mebli, przeterminowanych leków czy zużytych baterii i żarówek w sposób zgodny z prawem i przyjazny środowisku.

* Gmina tworzyć będzie punkty selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Ustanowi selektywne zbieranie odpadów (papier, metal, tworzywo sztuczne, szkło, opakowania wielomateriałowe oraz odpady komunalne ulęgające biodegradacji). Gmina sprawować będzie nadzór nad prawidłowym gospodarowaniem odpadami komunalnymi. Prowadzić też będzie działania informacyjne i edukacyjne w zakresie prawidłowego gospodarowania odpadami komunalnymi, w tym udostępni na stronie internetowej urzędu gminy informacje w tym zakresie.

* Składowiska przestaną być najważniejszymi instalacjami przyjmującymi odpady. W pierwszej kolejności odpady zmieszane trafiać będą do instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów lub instalacji termicznej.

Jak świadomie wybierać produkty i opakowania?

Powinniśmy nie tylko segregować odpady, ale również świadomie wybierać produkty i opakowania. Zachęcamy do unikania jednorazowych produktów, które mogą być zastąpione trwalszymi odpowiednikami. Pakujmy zakupy do toreb płóciennych lub koszyków wielokrotnego użytku, zamiast jednorazowych reklamówek foliowych. Zwracajmy uwagę na towary oznakowane jako ekologiczne, gdyż są one wyprodukowane tak, aby nie stanowiły zagrożenia dla środowiska. Kupujmy produkty w opakowaniach zwrotnych lub nadających się do recyklingu. Unikajmy towarów nadmiernie opakowanych.

Co jeszcze możemy zrobić by zmniejszyć ilość odpadów?

* Zgniatać odpady przed wyrzuceniem do pojemnika.

* Kompostować odpady organiczne z własnego ogrodu i kuchni.

* Wielokrotnie używać i naprawiać.

* Nie spalać odpadów w piecu domowym lub na dziko. Spalając zatruwamy siebie i swoich bliskich rakotwórczymi związkami.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o postępowaniu z odpadami na Dolnym Śląsku wejdź na serwis www.smiecenieodpada.pl oraz www.facebook.com/smiecenie.odpada .

Na zdjęciach działania Stowarzyszenia TMP w ramach kampanii edukacyjnej "Śmiecenie odpada". 

protal epuap gov pl - Załatw sprawę przez internet
Inicjatywa obywatel.gov.pl
niewerbalna
PUP w Jaworze

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. - link
Regionalny System Ostrzegania RSO
System Informacji Przestrzennej
 
Budowlane ABC Poradnik
mikroporady
Link - INTERNET.GOV.PL

EFS Żłobek w Męcince

park chelmy
pz szlak
lgd partnerstwokaczawskie