piątek, 19 lipiec 2024 YouTUBE Gmina Męcinka Facebook Gmina Męcinka Fundusze Europejskie Wymiana pieców w Gminie Męcinka

Projekt lubawskiej spółki Sanikom to dla województwa dolnośląskiego modelowe rozwiązanie. Teren RIPOK-u odwiedzili radni i sołtysi gminy Męcinka, by naocznie przekonać się, jak system funkcjonuje.

Wyjazd zorganizował wójt Zbigniew Przychodzeń.

Powstała na terenie byłego składowiska śmieci instalacja rocznie przetworzy 40 tysięcy ton odpadów komunalnych. Jednak, aby system w pełni mógł zafunkcjonować, już teraz powinniśmy dostrzec konieczność segregowania odpadów.

Z instalacji skorzysta 17 dolnośląskich gmin z powiatów: kamiennogórskiego, wałbrzyskiego, jaworskiego i złotoryjskiego. Nowoczesna instalacja, budowana w Lubawce, nie jest uciążliwa dla mieszkańców i środowiska, jak zapewnia obsługa.

Około 30 procent odpadów będzie można wykorzystać w cementowniach jako paliwo energetyczne, 40 proc. będzie kompostowane, natomiast małą część - około 10 proc. skierowane zostanie do składowania.

Do realizacji projektu „Budowa Środkowosudeckiego Regionu Gospodarki Odpadami w oparciu o zakład unieszkodliwiania odpadów w Lubawce” Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej Sanikom spółka z o.o. w Lubawce przygotowywało się od 2005 roku. Cała inwestycja opiewa na kwotę około 43 mln zł. W większości są to środki unijne, pozyskane przez spółkę w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnośląskiego na lata 2007 – 2013, wcześniej z projektu transgranicznego. W Lubawce uruchomiono już kwaterę i płytę do kompostowania odpadów, zamontowano zbiornik na odcieki, wagę i przerzucarkę do kompostu. Stanęła imponująca hala sortowni. Zamontowano maszyny i urządzenia sortownicze.

W Urzędzie Marszałkowskim we Wrocławiu Sanikom ubiega się o kolejne 12 mln zł. Chce wybudować stację przeładunkową wraz z punktem selektywnej zbiórki odpadów w Jaworze, stację przeładunkową w Pielgrzymce, zaplecze socjalno– techniczne oraz punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych w Kamiennej Górze i sortownię surowców wtórnych, bazę transportową, zaplecze socjalno-techniczne systemu w Lubawce.

Jak powiedział Jerzy Tutaj, członek Zarządu województwa dolnośląskiego, projekt spółki Sanikom to dla województwa dolnośląskiego absolutnie modelowe rozwiązanie, realizowane dzięki porozumieniu gmin, zgodnie z harmonogramem i elastycznie do potrzeb. Wypełnia wszystkie cele i wytyczne dyrektyw Komisji Europejskiej.

Jednak aby system w pełni mógł zafunkcjonować, powinniśmy dostrzec konieczność segregowania odpadów. Powodów, dla których warto segregować jest wiele. Wśród nich ten jeden, najważniejszy: wszyscy chcemy, aby wokół nas było pięknie, czysto i zdrowo.

W tekście wykorzystano opracowanie „Mo-Ja” Multimedia.

protal epuap gov pl - Załatw sprawę przez internet
Inicjatywa obywatel.gov.pl
niewerbalna
PUP w Jaworze

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. - link
Regionalny System Ostrzegania RSO
System Informacji Przestrzennej
 
Budowlane ABC Poradnik
mikroporady
Link - INTERNET.GOV.PL

EFS Żłobek w Męcince

park chelmy
pz szlak
lgd partnerstwokaczawskie