piątek, 19 lipiec 2024 YouTUBE Gmina Męcinka Facebook Gmina Męcinka Fundusze Europejskie Wymiana pieców w Gminie Męcinka

Otwarcie gminnego obiektu kulturalno – edukacyjnego w MęcinceOd dłuższego czasu można było podziwiać elewację i nowy dach obiektu. Teraz można poszczycić się nową salą widowiskową z zapleczami, której nie powstydziłoby się nawet miasto wojewódzkie. W niedzielę, 24. marca odbyło się uroczyste otwarcie GOKE.

Prowadząca Arleta Gregulska-Oksińska przypomniała historię GOK-u. Najpierw funkcjonował tu Klub Ruchu kierowany przez panią Genowefę Kunecką. Po kilku latach powołano Gminny Ośrodek Kultury. Czasy późniejsze i trudności finansowe zmusiły ówczesną Radę Gminy do likwidacji tej jednostki kultury. Uczestniczący w otwarciu wicemarszałek województwa dolnośląskiego Włodzimierz Chlebosz nie szczędził słów uznania. Rusałki spod Czartowskiej Skałki specjalnie na tę okazję przygotowały odpowiednie przyśpiewki i wręczyły marszałkowi i wójtowi „kury znoszące złote jajka”. 

Z kolei Wójt wiele mówił o kulturze, którą gmina stoi, wymieniając działania zespołów folklorystycznych, szkół, stowarzyszeń, strażaków, parafii, sołectw, radnych i wielu ludzi niezrzeszonych. A pojawiają się też nowe formy, jak choćby niedawno powstały w Męcince kabaret. - Nie było instytucji kulturalnej, jednak gmina nie była pustynią kulturalną – mówił Wójt. - Mamy około 35 kulturalnych wydarzeń rocznych. Teraz zyskaliśmy miejsce, gdzie będzie można prezentować dorobek kulturalny gminy – dodał.

Obiekt został uroczyście poświęcony przez proboszcza Marka Kluwaka. GOKE będzie administrowany przez kierownik Gminnej Biblioteki Publicznej w Męcince, Teresę Witowską.

Uroczystość otwarcia stała się okazją do zaprezentowania dorobku różnych podmiotów. Zebrani wysłuchali koncertu zwycięzcy wielu konkursów organowych, mieszkańca Chełmca, Antoniego Pokory. Grupa teatralna Ferajna pod kierunkiem Niny Wiktorowskiej i przy akompaniamencie Edmunda Gacka ze Szkoły Podstawowej w Piotrowicach wystawiła uwspółcześnionego „Kopciuszka”. Na scenie pojawił się także „Czerony Kapturek” w wersji eko w wykonaniu uczniów klasy trzeciej Szkoły Podstawowej w Męcince, przygotowanych przez wychowawczynię Iwonę Olszewską. Na tym nie kończyły się treści edukacyjne, szczególnie związane z nową ustawą odpadową. Gimnazjaliści z Męcinki przygotowani przez nauczycielkę biologii Grażynę Puciato pokazali, jak i dlaczego trzeba segregować odpady. - Segregujcie śmieci, bo od tego zależy życie waszych dzieci – zakończyli swe wystąpienie gimnazjaliści.

Uroczystość stała się też okazją do wręczenia nagród w gminnym konkursie odpadowym na prezentację multimedialną. Zwycięzca Andrzej Śmiłowski otrzymał laptop. Pozostali uczestnicy - Klaudia Cicha, Magdalena Torończak, Natalia Rzepka oraz Dawid Puk z Gimnazjum w Męcince za udział w konkursie wygrali aparaty cyfrowe. Tego dnia na scenie popis swych umiejętności wokalnych, muzycznych i tanecznych dały zespoły folklorystyczne Perła z Przybyłowic, Piotrowiczanki, Chrośliczanie i Ojry Bis z Męcinki. Równie udane były występy druhen z OSP Pomocne oraz kabaretu Żmije z Męcinki.

Na zakończenie można było obejrzeć wszystkie pomieszczenia towarzyszące sali widowiskowej. Efekt końcowy obiektu jest zwieńczeniem pracy zespołu pracowników Urzędu Gminy: inżynierów Janusza Brzozowskiego, Andrzeja Szyszki i Jarosława Oksińskiego, a także Arlety Gregulskiej - Oksińskiej, Joanny Zelent oraz Zbigniewa Prędkiewicza.

protal epuap gov pl - Załatw sprawę przez internet
Inicjatywa obywatel.gov.pl
niewerbalna
PUP w Jaworze

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. - link
Regionalny System Ostrzegania RSO
System Informacji Przestrzennej
 
Budowlane ABC Poradnik
mikroporady
Link - INTERNET.GOV.PL

EFS Żłobek w Męcince

park chelmy
pz szlak
lgd partnerstwokaczawskie