czwartek, 18 lipiec 2024 YouTUBE Gmina Męcinka Facebook Gmina Męcinka Fundusze Europejskie Wymiana pieców w Gminie Męcinka
×

Ostrzeżenie

JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/www/mecinka.pl/jwwwmecinka/public_html/images/stories/wrzesien08/gorzec.
×

Uwaga

There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/stories/wrzesien08/gorzec

gorzec_maly      Z okazji Światowego Dnia Ziemi Zarząd Parku Krajobrazowego „Chełmy” wspólnie z Ojcami Franciszkanami z Legnicy zorganizował 26 kwietnia br. 15 ekologiczną pielgrzymkę na Kalwarię mieszczącą się na wzniesieniu Górzec koło Męcinki w dekanacie Jawor.
      Dłuższą tradycję mają pielgrzymki parafialne z okazji Podwyższenia Krzyża Świętego.
Tegoroczna pielgrzymka odbędzie się w niedzielę 14 września w uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego. Ks. proboszcz Czesław Paruch w Kościele pw. Świętego Andrzeja Apostoła w Męcince zamiast stałej mszy św. o godz. 12.00 odprawi mszę św. o godz. 14.00, następnie wyruszy z kościoła procesja na Górzec.

     Przy Domku Pustelnika o godz. 14:45 rozpocznie się nabożeństwo Drogi Krzyżowej. Przy poszczególnych stacjach wiodących na szczyt wzniesienia rozważana będzie Męka Pańska. Następnie na szczycie Górzca przy kaplicy pielgrzymkowej ks. Czesław Paruch odprawi mszę świętą.
     Górzec to wzniesienie górujące nad Męcinką (445 m n.p.m.).
Górzec mógł być podobnie jak Ślęża miejscem pogańskich kultów, a także warownym grodziskiem. W ciągnących się poniżej szczytu fałdach ziemi znawcy widzą zarys fosy. W średniowieczu powstał tu niewielki zameczek.  W jego ruinach w XVII wzniesiono kaplicę pielgrzymkową . Na mapie Księstwa Jaworskiego z 1615 roku obok miejscowości Hermsdorf (Męcinka) szczyt góry zaznaczony jest trzema krzyżami. Dzięki Cystersom, którzy byli gospodarzami tych ziem od średniowiecza aż do 1810 roku Górzec stał się miejscem pielgrzymkowym. W 1740 roku wzdłuż wzniesienia na szczyt ustawiono Stacje Męki Pańskiej - wykute w piaskowcu z niemieckimi napisami wyrytymi gotykiem. Jeszcze w XIX w. na szczycie mieszkał pustelnik.
     Przed pierwszą stacją znajduje się stara, nieczynna od ponad pół wiecza sztolnia „Rudolf”, która stanowi atrakcję turystyczną.

Leszek Duszeńko

 

{gallery}wrzesien08/gorzec{/gallery}

 

protal epuap gov pl - Załatw sprawę przez internet
Inicjatywa obywatel.gov.pl
niewerbalna
PUP w Jaworze

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. - link
Regionalny System Ostrzegania RSO
System Informacji Przestrzennej
 
Budowlane ABC Poradnik
mikroporady
Link - INTERNET.GOV.PL

EFS Żłobek w Męcince

park chelmy
pz szlak
lgd partnerstwokaczawskie