poniedziałek, 01 lipiec 2024 YouTUBE Gmina Męcinka Facebook Gmina Męcinka Fundusze Europejskie Wymiana pieców w Gminie Męcinka

sesjaWyjątkowy charakter ostatniej sesji Rady Gminy Męcinka nadał fakt, że obrady poprzedzała msza św. w intencji zmarłego przed rokiem radnego, śp. Eugeniusza Worończaka. Wyjątkowa była też atmosfera, bowiem na sesję przybyło wielu z zaproszonych gości: poseł Elżbieta Witek, proboszczowie wszystkich parafii z terenu gminy oraz dzielnicowy w towarzystwie swojego przełożonego.

Sesja rozpoczęła się uczczeniem minutą ciszy zmarłego kolegi. - Gienek był nie tylko radnym, ale naszym przyjacielem, który na zawsze pozostanie w naszej pamięci - powiedział wójt Zbigniew Przychodzeń. Następnie wójt przedstawił sprawozdanie ze swojej działalności w okresie od ostatniej sesji. Wszystkie wydarzenia, służbowe wyjazdy i spotkania są dokumentowane zdjęciami, które wykorzystane zostały w multimedialnej prezentacji. Konkluzją sprawozdania była późniejsza wypowiedź poseł Elżbiety Witek. Stwierdziła ona, że gmina Męcinka nigdy nie zgłaszała jej żadnych problemów i interwencji, co świadczy o zaradności i samodzielności władz lokalnych. Gmina ta „jest przykładem nowoczesnej wiejskiej gminy o niezbyt wysokich dochodach, gminą która dzięki zgodzie w Radzie, podejmowanym odważnym decyzjom przez wójta, wykorzystuje możliwie wszelkie programy z udziałem środków unijnych" - podsumowała pani poseł.

Sesja była też okazją do wręczenia nagrody w ogłoszonym przez jaworskie starostwo plebiscycie o tytuł „Najpopularniejszego dzielnicowego 2009 roku". W rankingu drugie miejsce zajął dzielnicowy obejmujący swoim działaniem gminę Męcinka - Jarosław Plewiński. Wójt gminy ufundował nagrodę, o wręczenie której poprosił poseł Elżbietę Witek. Mł. aspirant Plewiński otrzymał również gratulacje od kierownika dzielnicowych, aspiranta Artura Kwolka.

Ważnym punktem obrad było wystąpienie dyrektor Szkoły Podstawowej w Piotrowicach Jolanty Cisoń. Dyrektor w towarzystwie Bożeny Pyzik (koordynatora projektu) zapoznała zebranych z nową inicjatywą, której podjęła się szkoła. Współpraca ze stowarzyszeniem Towarzystwo Miłośników Piotrowic zaowocowała projektem pn. „Zróbmy to razem". Na realizację projektu szkoła otrzymała niecałe 50 tys. zł. Projekt będzie realizowany przez rok, tj. od 18 stycznia 2010 r. do 14 stycznia 2011r. Projekt przeznaczony jest dla mieszkańców wiosek Piotrowice, Chełmiec i Myślinów z grupy wiekowej 15-64 lata. Projekt ma na celu integrację środowiska mieszkańców trzech wsi, z których dzieci uczęszczają do Szkoły Podstawowej w Piotrowicach. Jego realizacja dzieli się na dwa zadania: nauka języka angielskiego w sposób zabawny i niekonwencjonalny (będą to bardziej spotkania towarzysko - teatralne, aniżeli tradycyjna nauka języka i jego gramatyki) oraz „Skautowskie poznawanie Parku Krajobrazowego Chełmy" (ma na celu poznanie i wytyczenie szlaków „rodzinnych wędrówek" po parku krajobrazowym w gminie Męcinka). Jak zaznaczyła koordynator Bożena Pyzik, być może dzięki tym wędrówkom odkryjemy „perełki krajobrazowe" znane tylko nielicznym mieszkańcom gminy i spowodujemy, że ten projekt stanie się milowym krokiem w kierunku stworzenia na tym terenie bazy turystycznej i „drugiego Karpacza". Koordynator projektu zachęcała zebranych do rozpowszechnienia informacji o projekcie i wskazała na nowy sposób wykorzystania wolnego czasu, ponieważ przedsięwzięcie to doskonale wpisuje się w zadania gminy dot. wychowania obywatelskiego jej mieszkańców i promocji.

Obecny na sesji proboszcz Męcinki Marek Kluwak przedstawił zebranym informację o otrzymaniu zgody  na włączenie drogi krzyżowej wokół Góry Górzec do Szlaku Cysterskiego w Polsce. Ksiądz proboszcz przedstawił obecnym walory historyczne, religijne, przyrodnicze i turystyczne tego miejsca. Oznajmił, że góra Górzec znana przez miejscowych jako Kalwaria, jest obszarem wyjątkowym dla całego regionu jaworskiego. Wraz z otaczającym górę lasem zwanym Lasem Mnichów jest bezcennym skarbem usytuowanym w Parku Krajobrazowym Chełmy. W lesie od podnóża gór aż na jej szczyt znajdują się kapliczki drogi krzyżowej z 1740 r., przedstawiające wszystkie stacje męki pańskiej, wykute w piaskowcu z niemieckimi napisami wyrytymi gotykiem. Na sesji podjęto także kilka ważnych uchwał, m.in. zatwierdzono plan odnowy wsi dla Kondratowa.

protal epuap gov pl - Załatw sprawę przez internet
Inicjatywa obywatel.gov.pl
niewerbalna
PUP w Jaworze

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. - link
Regionalny System Ostrzegania RSO
System Informacji Przestrzennej
 
Budowlane ABC Poradnik
mikroporady
Link - INTERNET.GOV.PL

EFS Żłobek w Męcince

park chelmy
pz szlak
lgd partnerstwokaczawskie