poniedziałek, 01 lipiec 2024 YouTUBE Gmina Męcinka Facebook Gmina Męcinka Fundusze Europejskie Wymiana pieców w Gminie Męcinka

pielgrzymka_male      W sobotę 24 kwietnia odbyła się 16. Ekologiczna Pielgrzymka na Górzec, którą zorganizowali legnicki oddział Dolnośląskiego Zespołu Parków Krajobrazowych i parafia pw. św. Andrzeja Apostoła w Męcince przy udziale Gminy Męcinka. Pielgrzymi zebrali się o godz. 10.30 w kościele św. Andrzeja Apostoła w Męcince. O godz. 11 w amfiteatrze szkolnym rozpoczęło się spotkanie uczestników z wójtem Zbigniewem Przychodzeniem, dyrektorem Parku Krajobrazowego CHEŁMY Markiem Cieślakiem i proboszczem Markiem Kluwakiem.

      Znany przyrodnik i turysta Edward Wiśniewski przedstawił informacje o walorach przyrodniczych i kulturowych obszaru ze szczególnym uwzględnieniem kontrastów krajobrazowych między Sudetami a Niziną Śląsko - Łużycką. Eko-pielgrzymi usłyszeli też o roli Cystersów w historycznych zmianach krajobrazu na przykładzie „Skarbu Lasu Mnichów" - Drogi Krzyżowej, po której poprowadził ich w tym roku franciszkanin o. Paweł Sroka. Pan Edward omówił pokrótce przebieg trasy pielgrzymki, która właściwie pozostaje niezmienna od lat. Odpocząć można było przy sztolni „Rudolf", gdzie zapoznano się z reliktami dawnego górnictwa metali oraz przy Domku Pustelnika. Tradycyjnie odbył się konkurs wiedzy o Parku Krajobrazowym.

     - Rok 2010 to rok jubileuszowy, świętujemy 40-lecie obchodów Dnia Ziemi na świecie i 20-lecie w Polsce - mówili uczestnicy pielgrzymki ekologicznej. Spotkanie zakończyło się ogniskiem w Bogaczowie. Dopisała nie tylko pogoda, ale i humory - pielgrzymi odjeżdżali do swych domów zadowoleni, zapowiadając, że w tym samym miejscu spotkają się w przyszłym roku.

protal epuap gov pl - Załatw sprawę przez internet
Inicjatywa obywatel.gov.pl
niewerbalna
PUP w Jaworze

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. - link
Regionalny System Ostrzegania RSO
System Informacji Przestrzennej
 
Budowlane ABC Poradnik
mikroporady
Link - INTERNET.GOV.PL

EFS Żłobek w Męcince

park chelmy
pz szlak
lgd partnerstwokaczawskie