czwartek, 18 lipiec 2024 YouTUBE Gmina Męcinka Facebook Gmina Męcinka Fundusze Europejskie Wymiana pieców w Gminie Męcinka

krus_male      Odpowiedź na powyższe pytanie poznały  już dzieci i młodzież uczęszczające do Zespołu Szkół w Męcince. W dniach 20 i 21.09.2010 r. wzięły one udział w prelekcjach na temat bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w gospodarstwach rolnych, przeprowadzonych przez inspektor ds. prewencji KRUS PT w Legnicy Elżbietę Kiełbasę oraz radcę OIP PIP oddział w Legnicy Jacka Grygotowicza. Razem z uczestnikami omówiono prace i czynności, jakich nie wolno wykonywać dzieciom do ukończenia piętnastego roku życia.

      Po zakończonej pogadance na temat bezpieczeństwa, przeprowadzono konkurs plastyczny. Uczestnicy mieli za zadanie przygotowanie prac plastycznych, obrazujących zagrożenia wynikające z pomocy w pracach w gospodarstwie rolnym. Komisja Konkursowa wyłoniła laureatów, którzy otrzymali nagrody rzeczowe ufundowane przez KRUS PT w Legnicy oraz OIP PIP Oddział w Legnicy. Ponadto gimnazjaliści wykonali makietę pt. „Bezpiecznie na wsi", a otrzymane nagrody przekazali na rzecz Zespołu Szkół w Męcince w celu doposażenia szkoły.

     Każdego roku dochodzi na wsi do tragicznych wypadków. Ofiarami są nie tylko dorośli, ale także dzieci. Wypadki najczęściej zdarzają się przy pracach polowych, zwłaszcza w okresie żniw czy podczas jesiennych prac okopowych. Dla dzieci szczególnie niebezpieczne jest wykonywanie prac na polu i w gospodarstwie, które przeznaczone są wyłącznie dla dorosłych.

     W gospodarstwie rolnym, zagrożenia zdrowia i życia dzieci, czyhają wszędzie z uwagi na to, że niezależnie od pory roku nieustannie coś się dzieje. Największe zagrożenie stanowią pracujące maszyny i urządzenia rolnicze, zwierzęta hodowlane, otwory w ziemi (wykopy, kanały), nieprzykryte zbiorniki na gnojowicę. Dlatego tak ważne jest dbanie o porządek. Zwłaszcza podwórze powinno być uprzątnięte. Jeśli jest bałagan, można się łatwo przewrócić, potknąć lub poślizgnąć, zaczepić nogami o pozostawione w nieładzie przedmioty. Jeżeli schody nie mają poręczy - można spaść, a kiedy ktoś pozostawia na nich niepotrzebne rzeczy - można potknąć się i upaść. Studnie oraz głębokie doły, w których przechowuje się nawóz, czyli gnojowicę, muszą być zakryte, tak aby nikt do nich nie wpadł. 

     Należy na co dzień przestrzegać przedstawionych zasad, ponieważ prowadzone przez KRUS do 2003 roku statystyki dowodzą, że rokrocznie do jednostek organizacyjnych zgłaszano około 1500 wypadków z udziałem dzieci do lat 15, które ulegały wypadkom, pomagając swoim rodzicom w pracy w gospodarstwie rolnym.  KRUS od maja 2004 r. nie prowadzi statystyki wypadków małoletnich dzieci rolników. Wynika to z nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, która nastąpiła w 2004 r.

     Prowadzona przez Kasę działalność na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy, jej rozmiary i skuteczność form, przyczynia się w znacznej mierze do zmniejszenia skali wypadków dzieci w rolnictwie, jak również kształtuje prawidłowe nawyki i zachowania rolników oraz członków ich rodzin, niezbędne podczas wykonywania pracy rolniczej i przebywania w gospodarstwie rolnym.

protal epuap gov pl - Załatw sprawę przez internet
Inicjatywa obywatel.gov.pl
niewerbalna
PUP w Jaworze

Polskie Sieci Elektroenergetyczne S.A. - link
Regionalny System Ostrzegania RSO
System Informacji Przestrzennej
 
Budowlane ABC Poradnik
mikroporady
Link - INTERNET.GOV.PL

EFS Żłobek w Męcince

park chelmy
pz szlak
lgd partnerstwokaczawskie